Logo Eibarko Udala
1. hori
1. erak. (TE). Ese, esa, ése, ésa, eso.   2. graduko nominatiboko formia da. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike. Hori da ni galdu guran ibilli zana. / Ése es el que anduvo queriendo perderme. Ik. horrek, hórrek, horretan.
2. erak. (OEH). Tú, tú que, enfático en los vocativos. Ez zaittez hurreratu hona, lotsagarrixori! / ¡No te aproximes acá, sinvergüenza! Ik. horrek.
hori dok/don hori. (hori dok/don eta). interj. (TE). ¡muy bien!, ¡bravo!, ¡eso es!.   Animatzeko eta txalotzeko esaten dana. / "Interj. con que se aplaude alguna cosa" (TE, 604) Hori dok hori! Beste arraratxo bat eta onduta daukak goizekua! / Ederto, Uztapide, hori dok hori. (Zirik 109).
2. hori
2. iz. / izond. (TE). Amarillo, dorado.   Koloria da. Sagar umau hori-horixak, Gabonetan mahaira ataratzeko. / Manzanas sahumadas, amarillas de oro, para sacarlas a la mesa por Navidad.